Kozmetik Ürünleri Paylaşmayın

Cildi parlatan 7 püf noktası
Mayıs 7, 2017
Kolajen çılgınlığı
Nisan 19, 2019

Makyaj malzemeleri kişiye özeldir ve makyaj gereçlerinin ortak kullanımı sağlık açısından umulmaz tehlikeler yaratır. Uzmanlar, özellikle maskara, göz kalemi ve göz farlarının kişiye özel olması gerektiği konusunda uyarıyor. Aksi halde cilt ve göz hassasiyetleri mevzusu başınızı ağrıtabilir.

KOZMETİK ÜRÜNLERİ PAYLAŞMAYIN

İrem Orhan

Eğri oturup doğru konuşalım, biraz makyajın motive etmediği kadın yoktur. Öyle ki, bazen tek bir ruj ya da biraz maskara bile yeter daha iyi hissetmek için. Bu durum doğru ürün seçimi gerekliliğini de beraberinde getiriyor tabii ve aslında tam da bu noktada tehlike çanları çalmaya başlıyor. Çünkü yapılan kozmetik alışverişlerinde ürünün kişiye uygunluğunu anlayabilmek için tester ürünlere rağbet ediliyor. Fakat bu ürünler kişiye özel olmadığı için tüm ziyaretçiler tarafından üst üste kullanılıyor. Ya da özellikle arkadaşlar arasında kozmetik değiş tokuşu sıkça yapılıyor. Oysaki makyaj ürünlerinin de diş fırçası gibi yalnızca tek kişi tarafından kullanılması gerekiyor. Birden fazla kişi tarafından kullanılan ürünlerde virüs, enfeksiyon ya da herhangi başka bir hastalık olup olmadığını bilmek mümkün olmuyor. Durum böyle olunca kişiye çeşitli hastalıklar bulaşabiliyor.

Küf Riski Taşıyabilir 
Konu hakkında danıştığımız Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu, uzun süre açıkta kalan ya da deneme için kullanıma sunulan kozmetik ürünlerde küf gibi gözle görülemeyen mantar oluşumları yaşanabileceğini söylüyor. Nefesoğlu, bilhassa göz çevresine uygulanan açıkta tutulan ürünlerin göz sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğinin de altını çiziyor.

Ortak Kullanımı Tehlikeli
Makyaj ürünlerinin çoklu kullanımı ne yazık ki yalnızca kozmetik mağazalarıyla sınırlı kalmıyor. Arkadaş ortamında elden ele dolaşan makyaj malzemeleri de göz enfeksiyonu riskini beraberinde getirebiliyor. Çünkü en yakınlarımız dahi viral ve bakteriyel virüsler taşıyabiliyor. Bu nedenle kişiler aralarında ne kadar yakınlık olursa olsun kişisel makyaj ürünü alışverişi asla yapılmamalı.

Belirtileri Hafife Almayın
Kozmetik ürünlerin, havlu ve yastık kılıfı gibi eşyaların ortak kullanımı sonucu bulaşan konjonktivit, gözlerde kızarıklık, sulanma, çapaklanma, kaşıntı gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Hatta bazı durumlarda görme bozukluğuna kadar varabiliyor.

Görme Kaybı Yaşanabilir
Trahom virüsü, kişiler arasında ortak kullanılan ürünler aracılığıyla hızla dağılıyor. Belirtiler, gözde kızarıklık ve ağrı ile başlayıp, daha sonra şişlik ve akıntı ile yayılıyor. Trahom virüsüne dikkat edilmediği takdirde süreç körlükle dahi sonuçlanabiliyor. Yani hijyene dikkat etmek şart!Hassas Ciltlere Dikkat
Makyaj malzemelerinin başkaları ile paylaşılmaması cilt sağlığı açısından da son derece önemli. Yüzünde viral veya bakteriyel enfeksiyon geçirmekte olan birine verdiğiniz malzemeniz, sizin için enfeksiyon kaynağı olabilir; hatta yüzünüz mikrop kapabilir. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar’dan Doç. Dr. Ali Balevi, “Özellikle siğil nedeni olan Hpv virüsleri bu şekilde kolaylıkla bulaşabiliyor ve tedavisi, bulaşan virüs tipi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak son derece güç oluyor” diyor. Özel olması gereken eşyaların ortak kullanımıyla oluşan diğer rahatsızlıklar ise deri mantarları ve uyuz oluyor. Kaşıntı, döküntü, deride sulanma ve yanma ile kendini gösteren kızarıklıklar ciddiye alınmadığı takdirde daha büyük cilt sıkıntılarına sebep olabiliyor.

Kaynak:
http://www.cosmopolitanturkiye.com/saglik-spor/2019/04/04/kozmetik-urunleri-paylasmayin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir